Zácpa a Průjem

26.02.2020


Zácpa

Příznaky: Stále se zmenšující bobky, nechutenství, netečnost.

Možné příčiny: Nevhodné složení stravy. Nadměrný přísun pamlsků, nedostatek pohybu. Nechutenství a následně zmenšující se bobky také mohou být průvodním znakem jiných zdravotních problémů - např. špatně rostlých zubů. Sledujte proto i jiné symptomy.

Léčba: Nedávejte činčile oříšky nebo mandle, ale můžete jí dávat rozinky a kousky čerstvého či sušeného ovoce. Poskytněte činčile dostatek pohybu. Trávení činčily se upraví, pokud jí podáte 2x denně trochu živého jogurtu. Živý jogurt nařeďte ve vlažné vodě a malou čajovou lžičku této směsi dejte činčile kapátkem. Živý jogurt také pomůže obnovit trávicí střevní mikroflóru, pokud byla činčile podávána antibiotika (např. v souvislosti s jinou chorobou).

Prevence: Činčily nepřekrmujte (krmná dávka na jedno zdravé zvíře je 1-2 lžíce granulí denně), pamlsky jí dávejte jen v malém množství a poskytněte jim dostatek pohybu. Po ukončené léčbě antibiotiky můžete činčile dávat několik dní živý jogurt.

Průjem

Paraziti způsobující průjmy:

KOKCIDIOZA:
 Jsou to isospory a kryptosporidie uvnitř střev.
Projevy : nemoc může zpočátku probíhat skrytě a v momentě, kdy se objeví následující příznaky, bývá stav opravdu vážný, je nutný okamžitý zásah veterináře! Projevuje se silnými průjmy (možné střídání průjmu a zácpy), nechutenstvím a malátností.
Diagnóza se stanoví na základě koprologického vyšetření.
 Prevence : dodržování čistoty a hygieny v chovu, nepodávat čerstvou trávu.
 Léčba : Nutno vyhledat veterináře!

GIARDIOZA:
Jsou to jednobuněční bičíkovci. Původcem Giardie je prvok Giardia lamblia, který parazituje v tenkém střevě řady živočišných druhů, včetně člověka, psa a kočky. Aktivní první stadium giardie se množí ve střevě a pokrývá jeho sliznici => omezují správné vstřebávání živin. Způsobuje poškození střevních klků a zkrácení střevního kartáčového lemu. Druhé stadium giardie se ve spodních částech střeva přeměňuje na cystu, ty odcházejí spolu s trusem. Jsou velmi rezistentní (odolné). Cysty se navíc nevylučují v trusu pravidelně a při běžném vyšetření trusu nemusí být diagnostikovány. Po pozření se opět uvolní bičíkatá forma z cysty a usadí se znovu ve střevě. Je to neustálý koloběh.
Nejčastěji touto nemocí jsou postižena zvířata, která prodělala, nebo prodělávají nějaký stres a zároveň mají sníženou imunitu. Či vlivem stresu se jim sníží imunita.
 Příznaky :  opakované páchnoucí vodnaté průjmy s příměsí hlenu, které se střídají s normální stolicí, apatie, hubnutí, snížení odolnosti organismu - narušení imunity.
Diagnóza giardiózy se stanoví na základě nálezu cyst ve stolici (koprologické vyšetření).
Prevence : dodržování čistoty a hygieny v chovu.
Léčba : V případě, že jsou cysty v trusu objeveny, provádíme léčbu všech chovanců bez ohledu na viditelné klinické příznaky. Z přípravků můžeme využít Panacur Boli, Metrozol, atd.
Metrozol: 2g prášku se rozpustí v 1l vody a podává se 7 dní v napáječce, následuje 14 dní pausa a léčba se opakuje dalších 5 dní.
Při léčbě se musí vyčistit (asanovat) okolí - oocysty giardií dokáží přežít i několik týdnů.Nemoc je důležité řešit s odborníkem!

PROTEUS VULGARIS:
• Bakterie žije ve střevním traktu u lidí a zvířata. Přemnožení bakterie je málo časté, u zvířat s oslabenou imunitou a mláďat je hodně nebezpečná. Lze ji nalézt v půdě, vodě a exkrementech. Napadení zvířat může mít fatální následky.
• Běžná ATB nezabírají. Dá se léčit sulfonamidy. Nutno řešit s odborníkem!!! 

Průjem všeobecně :

Příznaky: Činčila má měkký až mazlavý trus, který se lepí. Trus zanechává nahnědlé nebo nazelenalé fleky. V závažnějších případech může trus obsahovat krev nebo hleny. Při průjmech může být činčila strnulá, nahrbená, nepřijímá potravu. Stlačení bříška může být bolestivé.

Možné příčiny:

  • Zvlhlé či plesnivé seno
  • řasy ve vodě, kterou činčila pije
  • nadměrné množství zeleného krmiva
  • nestravitelné rostliny (např.pokojové květiny)
  • požití toxických látek (čisticí prostředky, jedovaté pokojové květiny)
  • náhlá a nevhodná změna stravy
  • přejídání mladých rostoucích činčil
  • infekce jednobuněčnými parazity girardie nebo kokcidie

Léčba: Při zažívacích potížích je třeba činčilám poskytnout dostatek pohybu. Pohyb pomáhá upravit zažívání. Neomezujte činčile přísun potravy. Nedávejte jí však žádné zelené krmení a žádné pamlsky (jako jsou rozinky, oříšky, sušené ovoce) a poskytněte jí dostatek kvalitního sena. Ke granulím je možno přidat oves. Je možné podávat heřmánkový nebo fenyklový čaj. Někteří chovatelé doporučují dát činčile kousek živočišného uhlí. Také trocha živého jogurtu, podobně jako u zácpy, může pomoci upravit činčilí zažívání. Pokud se stav během krátké doby neupraví, je třeba navštívit veterináře. Nechte vyšetřit trus na přítomnost střevních parazitů (dodejte veterináři co nejčerstvější bobky). Pokud jsou tyto testy negativní, je třeba nechat udělat krevní testy, zda se nejedná o hepatitidu (zánět jater). Při pozitivních výsledcích testů na vnitřní parazity veterinář obvykle nasadí léky. Po ukončení léčby je vhodné nechat po nějaké době bobky opětovně vyšetřit. Tito parazité zabíjejí činčily pomalu, ale jistě.

Prevence: Pravidelná vyvážená strava. Nedávejte činčile nadměrné množství pamlsků. Prostředí, ve kterém činčila žije, udržujte suché a čisté. Poskytněte jí dostatek pohybu. Respektujte jejich přirozený režim (přes den spí, nejaktivnější jsou za soumraku a za svítání).

Giardioza (chsVonDracek)
Kokcidie
Proteus
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky