Nemoci dýchacích cest

26.02.2020

K těmto problémům se přiřazuje zánět horních cest dýchacích (nachlazení), zápal plic nebo zánět pohrudnice. Stejně jako u člověka se i v těchto případech jedná o stav, kdy se organizmus brání proti infekci dýchacích cest. Bakterie způsobující tyto problémy bývají nejčastěji streptokoky, pasteurella, pseudomonas. Onemocnění je vzájemně přenositelné z člověka na činčilu a opačně.

Příznaky: Činčile teče z nosu, kýchá, často si tře nos tlapkami. Může mít vodnaté oči, ztrácí chuť k jídlu, je apatická, těžce se jí dýchá. Má zvýšenou tělesnou teplotu. Při zápalu plic tělesná teplota stoupne na 40 - 42 °C.

Možné příčiny: Transport, změna okolního prostředí, klec se nachází ve vlhké a chladné místnosti nebo v průvanu. Sliznice podrážděná prachem je k infekci náchylnější. Do plic se mohla dostat cizí látka (např. vdechnutí mléka při umělém vyživování mláďat pomocí kapátka)

Léčba: Obvyklým postupem je podávání antibiotik, která předepsal veterinář. Přísun vitamínu C. Klec mějte v suchém a teplém prostředí, zamezte průvanu.

Prevence: Zbytečně činčilu nepřevážejte. Zabraňte přenosu infekce od ostatních jedinců (ať už zvířat či lidí).

 ZÁNĚT V DUTINĚ ÚSTNÍ:
Příznaky: mokrá tlamička i nosní otvory, slzení oka.

 Možné příčiny : mechanický problém, kdy si činčila například zapíchne do tlamičky třísku, zanícená ranka na tlamičce či čumáčku.
Léčba : Nutno řešit s veterinářem! Ten nasadí ATB na potlačení zánětu a jeli zánět způsoben třískou v dásni, z 90% se vyplaví sama.
toto onemocnění není způsobeno vlivem dědičnosti.

Výtok z nosu,vlhké oči,malátnost,nechut k jídlu,zápach 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky